Múlt csütörtökön tanácskozásra hívtak engem, mint a MÁOSZ elnökét a minisztériumba (Igazságügyi Minisztériumba), amin – a teljesség igénye nélkül – szakmailag kiemelkedő munkát végző állatvédő civil szervezetek vettek részt. A találkozót Völner Pál parlamenti államtitkár úr hívta össze az állatvédőkkel és az FM (Földművelésügyi Minisztérium) képviselőivel. A találkozó ad hoc jelleggel lett összehozva, a másik ernyőszervezet (MÁTSZ) például nem is tudott róla. Jómagam is előző nap délután kaptam meg a meghívót, hogy másnap reggel 8-ra legyek ott.
A találkozás nem volt tanácskozás jellegű, inkább tájékoztató jellegű. Elmondták, hogy társadalmi felmérést terveznek végezni idén nyáron, amit várhatóan nyár végére kielemeznek, majd azt követően újra találkozóra hívnak bennünket. Addig várni kényszerülünk. A társadalmi felmérést nem értem miért nem a társadalmi szervezetekkel együttműködésben végzik. És nem értem miért van szükség újabb időhúzásra a részükről. Nem értem egy kormány miért nem lehet állatbarát, hiszen nem kerül semmibe.
Nem vagyunk elégedettek, sőt csalódottak vagyunk, mert a kérdéseinkre nem kaptunk választ és nem láttam a jóindulatot, hiányzik a szándék a kormányzat részéről annak érdekében, hogy megnyugtatóan és hathatósan tudjuk rendezni az állat-egészségügyi és állatvédelmi problémákat. Legalább az állatvédőket kicsit összekovácsolja ez a reformküzdelem.
A terület jogszabálykörnyezet módosításával paralel az országos ivartalanítási program megvalósítására törekszünk. Ez nagyságrendileg 30.000 peremterületi kutya ivartalanítását jelenti, annak érdekében, hogy megelőzzük a nemkívánt szaporulatot. A projekt becsléseink szerint 600 millió forint anyagi erőforrást igényel.
Az állatvédelmi reformok két alappilléréből (jogszabálykörnyezet változtatás és ivartalanítás) most az ivartalanításra fogunk erősebben koncentrálni, hogy ne teljenek haszontalan várakozással a következő hónapok.
Maradj velünk kapcsolatban! Kövesd a munkánkat!